Egypt: Plavba po Nilu

Akce Styx a jejích postav

Moderátor: Styx Lupin

Re: Egypt: Plavba po Nilu

Příspěvekod Remus » 12 črc 2018 20:04

+vyposlechne si od Ziyada se zájmem všechny detaily+ Ne, když jsem byl dítě, chodili jsme spíš na výlety po okolí. Žili jsme na samotě, a za zvířaty chodili spíš do lesa. +uculí se+ Ale přímo kolem našeho domu se zvířata moc nezdržovala... instinkt je od predátora držel zpátky. +usměje se+ Párkrát jsme ale byli v kouzelnické zoo v londýně. +vzpomíná, ale to už dojíždí k chrámu, tak vystoupí+ Merline, tady je opravdu příšerně. +otře si zpocené čelo+ U nás je v zimě tay slušné vedro, ale aspoň to není samý písek. +uculí se+ bydlet tu, chyběly by mi stromy. +pousměje se, dojde s ní až k masivní stavbě, a doufá, že se tam malinko ochladí+
Uživatelský avatar
Remus
 
Příspěvky: 1062
Registrován: 21 úno 2016 22:36

Re: Egypt: Plavba po Nilu

Příspěvekod Styx Lupin » 12 črc 2018 23:27

Víš, že se mi tomu ani nechce věřit, žes nechodil do zoo? Takový milovník zvířat? +uculuje se s podivem+ Och, ty můj predátore +zasměje se pobaveně, jak se nazval a políbí ho něžně na tvář. Když se vydají po rampě nahoru k chrámu, cítí, jak ji zmáhá to nesnesitelné vedro, tak se snaží zahnat to douškem vody+

Stojíme u zádušního chrámu královny Hatšepsut, manželky faraona Thutmose II. +vyloží jim Ziyad a shrne jim krátce historii této hojně navštěvované památky. Na první terase chrámu je upozorní na nádherné reliéfy zpodobující Hatšepsut a když si to prohlédnou, provede je na druhou terasu se sloupořadím až do velké sloupové síně+

+Styx se zpočátku snaží poslouchat, co jim Ziyad vykládá a prohlíží si síně i zdobené pilíře, čím dál víc ale cítí slabost z toho vedra, slunce praží jako šílené a nikde se před ním nedá schovat, z písku i z kamenů doslova sálá žár a vzduch se chvěje horkem. Po chvíli přestane mít zájem o celé dění kolem a soustředí se jen na to, aby to tam s ní nešvihlo+ Remusi... není mi moc dobře +přizná mu, nemá cenu dělat ze sebe hrdinku+ Potřebovala bych si sednout někam do stínu +rozhlédne se, ale nikde žádný stín nevidí+
Non nobis, Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.
Ne nám, Pane, ne nám, ale jménu svému dej slávu.
(krédo templářského řádu)
Uživatelský avatar
Styx Lupin
VIP Member
 
Příspěvky: 10641
Registrován: 30 pro 2008 20:13
Bydliště: Kapukurri - Austrálie/Résidence Clermont - Francie

Re: Egypt: Plavba po Nilu

Příspěvekod Remus » 13 črc 2018 21:14

Jako dítě opravdu moc ne. +usměje se+ v dospělosti pak ano, ale to už jsem zase nejezdil vláčkem. +musí se zasmát, a taky se pro jistotu napije, protože je tam opravdu příšerně+ Opravdu monumentální. +prohlíží si to všechno s úžasem a otírá si čelo, aby mu pot netekl do očí+ Jsi v pořádku? +podepře ji s obavou a rozhlídne se+ Pojď, támhle za ten sloup snad slunce vrhá aspoň trochu stínu. +pomůže jí tam a posadí ji do malinkého kousku zastíněného prostoru, vytáhne čistý kapesník a polije ho vodou zašeptané kouzlo zajistí, že bude studená, a otře jí s ním čelo+ Je to lepší? +dřepne si k ní starostlivě+
Uživatelský avatar
Remus
 
Příspěvky: 1062
Registrován: 21 úno 2016 22:36

Re: Egypt: Plavba po Nilu

Příspěvekod Styx Lupin » 14 črc 2018 00:49

To bude dobré +pokusí se o úsměv, jak si o ni Remus dělá starosti a usedne na kamennou zídku v tom malinkatém zastíněném prostoru+ Jen mě přemohla chvilková slabost z toho vedra. Je tu na padnutí +omlouvá se a studený obklad ji skutečně po chvíli probudí k životu+ Jo, lepší... krize zažehnána +přikývne a usměje se na něj už veseleji+ Čí to byl nápad stavět kamenné chrámy v poušti +zažertuje se smíchem a docela svižně se zvedne, jak ji ten rozpálený kámen pálí na zadku:D+ Musíte hodně pít. Teplota vzduchu se tady pohybuje kolem 43 stupňů +doporučí jí Ziyad a nijak extra to neřeší, kolabující turisté tady asi nejsou žádnou výjimkou:D. Styx poslechne jeho rady a láhev už z ruky nepustí a jen doufá, že nebude moc brzy potřebovat toaletu, protože tady opravdu žádné nejsou:D+ Už je mi fajn +přikývne Remusovi+ Projdeme si ještě zbytek chrámu... je až neuvěřitelně zachovalý +navrhne a ještě si prohlédnou reliéfy, na kterých se dodnes zachovaly původní barvy a pak se vrátí zpátky k vláčku+ Nyní vás čeká perla na Nilu... druhá nejnavštěvovanější a nejvýznamnější památka v celém Egyptě +zatváří se Ziyad tajemně, když se vláček rozjede+ Karnak a Luxor...
Non nobis, Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.
Ne nám, Pane, ne nám, ale jménu svému dej slávu.
(krédo templářského řádu)
Uživatelský avatar
Styx Lupin
VIP Member
 
Příspěvky: 10641
Registrován: 30 pro 2008 20:13
Bydliště: Kapukurri - Austrálie/Résidence Clermont - Francie

Re: Egypt: Plavba po Nilu

Příspěvekod Remus » 15 črc 2018 20:35

je tu opravdu hrozně. +připustí, sám se potí přímo neskutečně, a aspoń jí láhev s chladnou vodou přiloží zezadu na krk, aby se ochladila+ Dává smysl, že je ten chrám zádušní, protože žít by se tu opravdu nedalo. +zasměje se+ A to si představ ty chudáky, co v tomhle telu museli pracovat na těch stavbách. +otřese se trochu+ žije tu kolem něco? píseční hadi, škorpioni? +zeptá se Ziyada zvědavě, a drží se u Styx, kdyby chtěla omdlévat+ Oh, na to se těším. +usměje se spokojeně, když konečně zase sedí ve vláčku, a rychlejší jízda přece jen vytváří nějaký větřík+ Tam snad aspoň trochu stínu bude. +pousměje se+ Aspoň jsme si znovu vyzkoušeli, že místa, kde se střídají čtyři roční období, jsou pro nás nejlepší. +uculí se+
Uživatelský avatar
Remus
 
Příspěvky: 1062
Registrován: 21 úno 2016 22:36

Re: Egypt: Plavba po Nilu

Příspěvekod Styx Lupin » 19 črc 2018 23:06

Žije tady několik druhů plazů, taky štíři a občas je možné zahlédnout pouštní lišku. No a pochopitelně velbloudi. Není to tady tak pusté, jak to vypadá +pousměje se Ziyad. Zanedlouho se před nimi objeví rozsáhlá stavba, která už z dálky působí opravdu monumentálně. Ziyad je odvede ke vchodu, který stráží dvě obrovské sochy+ Nacházíme se na půdě největšího chrámového komplexu v Egyptě, Karnaku a Luxoru, hlavního centra Amonova kultu +začne jim vykládat Ziyad+ Toto gigantické a zcela ohromující dílo starověkých stavitelů není dílem jedince, ale mnoha dynastií. Nejstarší pochází z období vlády Amenhotepa III., později například Ramesse II. Oba chrámy, zasvěcené bohu Amonovi, spojuje alej sfing s beraní hlavou, symbolu Amonova božství +ukáže na kamennou cestu za nimi+
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5BE5BA15
Dominantou vstupu jsou sochy Ramesse II. a tento 24 metrů vysoký obelisk. Kdysi tady stály dva, ten druhý teď stojí v Paříži na Náměstí Concorde +kývne na prázdný podstavec po druhém pylonu+
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5BE31C75
+Ziyad je provede vchodem do útrob luxorského chrámu, kolem vysokých zdí zdobených nádhernými reliéfy a pak se zastaví u vysoké sochy+ Tohle je faraon Amenhotep III. Přestože se manželkám faraonů sochy nedělaly, zde můžete výjimečně vidět sochu jeho milované manželky Nefertiti v životní velikosti +upozorní na menší sochu v poněkud zvláštní pozici mezi nohama faraona:)+
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5BCE648C
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5BCB7AC4

+Styx je úplně ohromená velikostí a majestátností chrámu a kouká s otevřenou pusou kolem sebe, protože něco takového ještě nikdy neviděla+ Tak to vážně zírám... to je úplně fascinující stavba! A ty sochy opět obdivuhodné! +svěřuje se Remusovi nadšeně se svými pocity+ Tohle je socha boha Amona +upozorní je Ziyad na významnou sochu a Styx si udělá s Remusem selfie s Amonem+
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5BE08D3C
Koukej, to je vážně legrační! +kývne pobaveně hlavou k vysokému obelisku, v jehož prodlouženém stínu se tísní vyrovnaný zástup lidí, využívajících každičký čtvereční centimetr převzácného stínu+

(mám spoustu fotek z obou chrámů, tak mám trochu guláš v tom, která je odkud :D, takže je možné, že to bude pomíchané :D)
Non nobis, Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.
Ne nám, Pane, ne nám, ale jménu svému dej slávu.
(krédo templářského řádu)
Uživatelský avatar
Styx Lupin
VIP Member
 
Příspěvky: 10641
Registrován: 30 pro 2008 20:13
Bydliště: Kapukurri - Austrálie/Résidence Clermont - Francie

Re: Egypt: Plavba po Nilu

Příspěvekod Remus » 21 črc 2018 20:04

štíři. +pousměje se+ jak je to vlastně se štíry, jsou jedovatí? +zajímá se pro jistotu :D+ Tak to bývá. +přikývne+ život si umí najít cestu i na ty nejzvláštnější místa... +poznamená, ale pak jeho pozornost upoutají chrámy v dálce+ už je ti dobře? +zeptá se Styx, než vystoupí a zamíří ke chrámům+ Hlavní centrum Amonova kultu. +mrkne na Styx pobaveně+ Tohle už je úplné skalní město. +vydechne užasle+ Ten už jsme viděli. +usměje se+ Muselo být těžké ho převézt až do Paříže. +zvedne oči až ke špičce+ Ehm... evidentně mu byla velmi drahá. +podotkne a uculí se a vyfotí se s ní u Amona+ Tu pošleme Amonovi místo pohledu. +zasměje se+ Je to tu neuvěřitelné. +potřese hlavou, a je vidět, že to na něj udělalo dojem+ Jak jsi na tom ty, mám ti vybojovat kousek toho stínu? +uculí se+
(to nevadí, my to nepoznáme :D)
Uživatelský avatar
Remus
 
Příspěvky: 1062
Registrován: 21 úno 2016 22:36

Re: Egypt: Plavba po Nilu

Příspěvekod Styx Lupin » 22 črc 2018 01:34

Všechny druhy štírů jsou jedovaté. Ale je málo pravděpodobné, že tady na nějakého narazíte, schovávají se hlouběji v poušti, tady je na ně moc živo +poučí je Ziyad a protože se připravil na jedničku, dokáže Remusovi podrobně zodpovědět i jeho dotaz ohledně přesunu obelisku do Paříže:)+ Jeho přeprava trvala něco přes tři roky. Pro převoz bylo použito speciální plavidlo, které vyplulo z Toulonu v dubnu 1831 a dorazilo k Nilu v srpnu téhož roku. V prosinci byl obelisk naložen na loď a v srpnu 1832 se plavil zpět po Nilu. Návrat do Toulonu proběhl v květnu 1833 a v srpnu 1834 byl po Seině dopraven do Paříže. Pomník byl s velkou slávou vztyčen 25. října 1836 (tohle nevím, to jsem vyčetla na netu:)) +Styx se nenápadně nakloní k Remusovi+ Pomocí kouzel by to tam měli hned +uculí se a dál pozorně poslouchá Ziyadův zajímavý výklad. Průvodce je vede dál nádvořím, které nechal zbudovat Ramesse II. https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5BD9799D a hlouběji do chrámu a vysvětluje jim vše, na co se ptají+

https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5BE6B668
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5BE1A48D
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5BDC8816

Jo, už je mi dobře, bylo to jen chvilkové +ujistí Styx Remuse s úsměvem+ Škoda, že jsem si ten chrám moc neužila +trochu zalituje, ale dohání to obdivováním rozlehlého chrámu v Luxoru+ A já bych dodala, že centrem Amonova kultu v současnosti je hrad Pána zla +uchichtne se potichu Remusovi do ucha+ Je fascinující, jak jsou tyto památky, staré několik tisíc let, dodnes tak zachovalé +nemůže vyjít z úžasu+ Zajímalo by mě, kdo psal ty hieroglyfy na ty sloupy a zdi. Jestli nějací negramotní kameníci, nebo to byli přímo písaři? +obrátí se na Remuse, ale je to vlastně otázka pro oba+
Non nobis, Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.
Ne nám, Pane, ne nám, ale jménu svému dej slávu.
(krédo templářského řádu)
Uživatelský avatar
Styx Lupin
VIP Member
 
Příspěvky: 10641
Registrován: 30 pro 2008 20:13
Bydliště: Kapukurri - Austrálie/Résidence Clermont - Francie

Re: Egypt: Plavba po Nilu

Příspěvekod Remus » 22 črc 2018 17:18

Myslel jsem tak jedovaté, že by zabili člověka. +zajímá se+ to je dobře, necháme je spát. +zasměje se+ Vy víte opravdu všechno. +potřese hlavou, ale je vidět, že na něj Ziyad udělal dojem :D+ Spousta exponátů a památek z egypta byla převezena do evropských muzeí. +přikývne+ když jsem po bradavicích přišel do londýna, strávil jsem v britském muzeu snad týden. +uculí se+ To jsem rád. Snad to bylo jen z toho vedra... i když naposledy, když jsi mi omdlívala, jsi byla těhotná. +škádlí ji a musí se zasmát+ Pořídil jsem spoustu fotek, večer ti je dám prohlédnout. +ujistí ji s úsměvem+ Asi to dokáže zakonzervovat písek a sucho. +pokrčí nejistě rameny+ popravdě nevím, ale řekl bych, že to nemohli dělat přímo písaři... byla to vážená práce, takže jich nemohlo být tolik. a tady jsou stěny písmem pokryté, musely by jich být spousty. +podívá se tázavě na Ziyada+
Uživatelský avatar
Remus
 
Příspěvky: 1062
Registrován: 21 úno 2016 22:36

Re: Egypt: Plavba po Nilu

Příspěvekod Styx Lupin » 22 črc 2018 23:08

Jsem zvědavá, kolik dnů strávíš v káhirském muzeu. Slyšela jsem, že se tam nachází nejrozsáhlejší sbírka staroegyptských památek. Asi tam budeš muset přespávat, aby sis to všechno stihl prohlédnout +zasměje se a pak na něj vykulí oči+ Merline, nestraš! To bylo vážně jenom z horka +ujišťuje ho se smíchem, ale nevypadá, že by byla z takové představy nějak vyděšená+

+Ziyad chvíli poslouchá jejich dialog o písařích a pak se přidá+ Máte pravdu. Písaři byli velice vzácní a bylo nemožné, aby se zdržovali tesáním textů do všech těch památek. Staroegyptské texty vytesávali do kamene dělníci a otroci přesně podle pečlivě připravených předloh. Vůbec nevěděli, co ty hieroglyfy znamenají, protože neuměli číst ani psát, ale byli to velice zruční kameníci +aspoň si myslím, že to tak mohlo být :D+

+když si prohlédnou celý luxorský chrám, přesunou se alejí sfing do karnackého chrámu, který je ještě rozlehlejší a monumentálnější. Hned za vchodem se jim otevře nádvoří s dalšími obřími sochami, které je vede do nejpůsobivější části celého komplexu, obrovské sloupové síně+ Vstupujeme na posvátnou půdu Amonova chrámu, který nemá obdoby nikde na světě +udělá jim Ziyad přednášku+ Stojíme ve Velké sloupové síni, je zde 134 masivních sloupů v 16 řadách. Většina je vysoká 13 metrů, ale některé mají výšku 23 metrů a v průměru měří přes 3 metry +nechá jim prostor, aby se pokochali velkolepostí tohoto místa, protože tady sklapne čelist úplně každému návštěvníkovi chrámu+
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5BDBBA03

+Styx se prochází uličkami mezi těmi obřími sloupy, pusu otevřenou údivem a snad ani nedýchá, jak je tím fascinovaná+ Tak tohle jsem ještě nikdy neviděla... a už asi ani neuvidím +vydechne okouzleně+ To je úplné bludiště! +chytí Remuse za ruku, aby se jí v tom obrovském prostoru neztratil+ Zkusíme ten sloup obejmout +navrhne trochu bláznivě, roztáhne ruce a snaží se spojit ruce s Remusem, ale absolutně se jim to nepodaří+
Non nobis, Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.
Ne nám, Pane, ne nám, ale jménu svému dej slávu.
(krédo templářského řádu)
Uživatelský avatar
Styx Lupin
VIP Member
 
Příspěvky: 10641
Registrován: 30 pro 2008 20:13
Bydliště: Kapukurri - Austrálie/Résidence Clermont - Francie

PředchozíDalší

Zpět na Styx Universum

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron